وبلاگ

آدیداس، تاریخچه و سرگذشت کامل

آدیداس

آدیداس

اگرچه عده ای می گویند که کلمه Adidas شبیه به عبارت all day I dream about sports به معنی “رؤیای هر روز من ورزش است” است، اما این شرکت نام خود را از موسس آن آدولف “آدی” داسلر گرفته است. او و برادرش شرکتی را تأسیس کردند که به یک برند جهانی تبدیل شد، اما تاریخچه آنها به عنوان اعضای حزب نازی چندان شناخته شده نیست. در ادامه با تاریخچه شرکت آدیداس همراه ما باشید.

 

آغاز آدیداس

پس از بازگشت از جنگ جهانی اول در سال 1920، در سن 20 سالگی، آدولف (آدی) داسلر، بازیکن مشتاق فوتبال، پسر یک کفاش، تولید کفش خود را در آشپزخانه مادرش شروع کرد.
چهار سال بعد در سال 1924، رادرش رودولف (رودی) به او پیوست و آدی و برادرش شرکت آلمانی کفش ورزشی Gebrüder Dassler OHG را در شهر هرتسوگنآوراخ آلمان تأسیس کردند.

 

آدولف و رودلف داسلر

 

این شهر از لحاظ برق وضعیت مناسبی نداشت و این دو برادر بعضی اوقات مجبور بودند از نیروی پدال زدن روی یک دوچرخه ثابت برای راه اندازی دستگاه هایشان استفاده کنند.
در سال 1925 داسلرها کفش های چرمی استوک دار و کفش های دو با میخ های دست ساز می ساختند. آن ها کفش های میخ دار ویژه ای برای دو و میدانی ابداع کرد و بجای میخ های سنگین و فلزی از کتان و لاستیک استفاده کردند.
با شروع بازی‌های المپیک 1928 در آمستردام، کفش‌های جدید و منحصر به ‌فرد آدی شهرت جهانی پیدا کردند. در سال 1936 آدی موفق شد جسی اونز را متقاعد کند که در بازی های المپیک سال 1936 از کفش های طراحی شده توسط آنها استفاده کنند. جسی اونز در المپیک 1936 برلین چهار مدال طلا را برای ایالات متحده به دست آورد.

 

اولین کفش adidas

 

پس از چهار مدال طلای اونز، نام و آوازه کفش های داسلر برای ورزشکاران و مربیان جهان شناخته شد. تجارت آنها بسیار موفق شده بود و داسلرها قبل از جنگ جهانی دوم هر سال 200000 جفت کفش می فروختند.

 

کارخانه adidas

 

برادران داسلر و جنگ جهانی دوم

هر دو برادر داسلر اعضای (NSDAP) یعنی حزب ناسیونال سوسیالیست کارگران آلمان بودند. داسلرها هر دو قبل از جنگ به حزب نازی پیوستند و آدی برای جنبش جوانان هیتلر و ورزشکاران آلمانی در المپیک 1936 کفش عرضه کرد. در سال 1943 فعالیت های مربوط به تولید کفش مجبور به توقف فعالیت شد. و از امکانات و نیروی کار شرکت برای ساخت سلاح های ضد تانک استفاده شد. آنها سلاحی به نام Panzerschreck که یک بازوکا ضد تانک بود تولید کردند. همچنین اعتقاد بر این است که آدی داسلر در طول جنگ از اسیران جنگی روسی برای کمک به کارخانه خود استفاده می کرد زیرا به دلیل اوضاع جنگی کمبود نیروی کار وجود داشت.

کارخانه داسلر که برای تولید سلاح های ضد تانک در طول جنگ جهانی دوم استفاده می شد، در سال 1945 تقریباً توسط نیروهای آمریکایی ویران شد، اما زمانی که همسر آدولف داسلر سربازان آمریکایی را متقاعد کرد که شرکت و کارمندانش فقط به ساخت کفش ورزشی علاقه مند هستند، از آن نجات یافت. نیروهای اشغالگر آمریکایی متعاقباً به خریداران عمده کفش های برادران داسلر تبدیل شدند.
داسلرها در طول جنگ با هم درگیر شدند. رودولف معتقد بود آدی او را خائن به نیروهای آمریکایی معرفی کرده است.

 

اختلاف و جدایی

این برادران در سال 1947 پس از قطع روابط بین آنها، از هم جدا شدند. رودولف شرکتی به نام رودا که مخفف نام رودی بود را تأسیس کرد که بعداً به پوما تبدیل شد، یک شرکت کفش رقیب آدیداس. و آدولف شرکتی را تشکیل داد به نام آدیداس که برگفته از آدی داسلر بود.
پوما و آدیداس پس از جدایی وارد یک رقابت تجاری شدید و تلخ شدند.

در واقع، شهر Herzogenaurach بر سر این موضوع دچار دودستگی شد که منجر به لقب “شهر گردن های خم شده” شد. مردم به پایین نگاه می کردند تا ببینند غریبه ها چه کفشی می پوشند. حتی دو باشگاه فوتبال شهر تقسیم شدند: باشگاه ASV Herzogenaurach توسط آدیداس حمایت می شد، در حالی که تیم FC Herzogenaurach کفش های رودولف را تأیید کرد. وقتی کارگران فنی و تاسیساتی به خانه رودولف فراخوانده می‌شدند، عمداً کفش‌های آدیداس می‌پوشیدند. رودولف به آنها می گفت که به زیرزمین بروند و یک جفت پوما رایگان انتخاب کنند. این دو برادر هرگز آشتی نکردند و اگرچه اکنون در یک قبرستان دفن شده‌اند، اما تا حد امکان از هم فاصله دارند.

 

آدیداس و پوما

 

داسلر در زمان مرگش در سال 1959 بیش از 700 حق ثبت اختراع مربوط به کفش های ورزشی و سایر تجهیزات ورزشی را در اختیار داشت. در سال 1978، او به عنوان یکی از بنیانگذاران صنعت مدرن کالاهای ورزشی وارد تالار مشاهیر صنعت کالاهای ورزشی آمریکا شد.

 

لوگوی آدیداس

در سال 1952، پس از بازی های المپیک تابستانی 1952 ، آدیداس حق امتیاز لوگوی 3 راه راه را از برند کفش ورزشی فنلاندی Karhu Sports به قیمت دو بطری ویسکی و معادل 1600 یورو خرید و آن را به عنوان لوگوی خود معرفی کرد. این لوگو شامل سه خط موازی ساده بود و به نظر ارزش پرداخت یک لیوان آب را هم نداشت چه برسد به دو بطری ویسکی!
لوگوی بعدی آدیداس که به لوگوی سه پر یا شبدر معروف شد در سال 1971 طراحی شد و در سال 1972 با شروع بازی های المپیک تابستانی 1972 مونیخ رونمایی شد. این لوگو تا سال 1997 دوام داشت، زمانی که شرکت لوگوی “سه میله” را معرفی کرد (که توسط مدیر خلاق آن زمان پیتر مور طراحی شده بود). این لوگو در ابتدا در محدوده محصولات تجهیزات ورزشی مورد استفاده قرار گرفت ولی بعد به عنوان لوگوی اصلی آدیداس برگزیده شد.

 

لوگوهای آدیداس

 

پس از داسلر

پس از یک دوره مشکل پس از مرگ هورست داسلر، پسر آدولف داسلر در سال 1987، شرکت در سال 1990 توسط صنعتگر فرانسوی برنارد تاپی به مبلغ 1.6 میلیارد پوند (243.9 میلیون یورو) خریداری شد. تاپی این پول را وام گرفته بود. او در آن زمان متخصص مشهور نجات شرکت‌های ورشکسته بود، مهارتی که او ثروت خود را بر اساس آن ساخت.
تاپی تصمیم گرفت تولید شرکت خود را به آسیا منتقل کند. او همچنین جهت انجام امور تبلیغاتی با مدونا خواننده مشهور آمریکایی به توافق رسید. تاپی از کرایست‌چرچ نیوزلند، یک نماینده فروش کفش را به آلمان فرستاد و با نوادگان آدولف داسلر (آملیا راندال داسلر و بلا بک داسلر) ملاقات کرد و با چند اقلام برای تبلیغ شرکت به آنجا فرستاده شد.

 

برنارد تاپی مالک فرانسوی آدیداس

 

تاپی وزیر امور شهری دولت فرانسه و مالک باشگاه المپیک مارسی نیز بود. او که در تنگناهای شدید مالی قرار داشت و پرونده های مختلفی در دادگاه از جمله بخاطر تبانی در فوتبال داشت در سال 1994 اعلام ورشکستگی کرد و در سال 1997 هم چند ماهی را در زندان گذراند. بلاخره در سال 2000 بانک کردیت لیون شرکت آدیداس را به مبلغ 4.485 میلیارد فرانک (683.514 میلیون یورو) به لوئیس دریفوس فروخت.

 

آدیداس در عصر مدرن

در دهه 1970، آدیداس برترین برند کفش ورزشی فروخته شده در ایالات متحده بود. محمد علی و جو فریزر هر دو کفش‌های بوکس آدیداس را در “مبارزه قرن” خود در سال 1971 پوشیده بودند. آدیداس به عنوان تامین کننده رسمی بازی‌های المپیک 1972 مونیخ انتخاب شد.
در سال 1997، آدیداس گروه Salomon را که در تولید پوشاک اسکی تخصص داشت، خریداری کرد و نام رسمی شرکت به Adidas-Salomon تغییر یافت. با این خرید، آدیداس همچنین شرکت Taylormade Golf و Maxfli را خریداری کرد که به آنها اجازه داد تا با نایک گلف رقابت کنند.
لوئیس دریفوس از سال 1993 تا 2000 درآمد خود را به 5.84 میلیارد یورو (7.5 میلیارد دلار) رساند. یعنی چهار برابر مقدار اولیه اش.

 

آدیداس در قرن جدید

سال 2004 آدیداس شرکت Valley Apparel را خریداری کرد، یک شرکت آمریکایی که دارای مجوز برای تجهیز بیش از 140 تیم ورزشی کالج ایالات متحده بود. در سال 2005 شرکت شریک خود Salomon Group را به قیمت 485 میلیون یورو به Amer Sports فنلاند فروختند. در همان سال آدیداس اعلام کرد که در حال خرید کفش‌ساز آمریکایی Reebok است که به آن اجازه می‌دهد مستقیم‌تر با نایک در ایالات متحده رقابت کند. این قرارداد در سال 2006 به سرانجام رسید و آدیداس مالک ریباک شد.در سال 2005، آدیداس، آدیداس 1 را معرفی کرد.

اولین کفش تولیدی که از ریزپردازنده استفاده می‌کرد . این کفش که توسط این شرکت “اولین کفش هوشمند جهان” لقب گرفته است، دارای یک ریزپردازنده است که قادر به انجام 5 میلیون محاسبه در ثانیه است که به طور خودکار ظرفیت جذب ظربه به کفش را متناسب با محیط آن تنظیم می کند. درون این کفش یک موتور کوچک جهت تنظیم ظرفیت ظربه پذیری قرار دارد. این کفش به یک باتری کوچک و قابل تعویض توسط کاربر نیاز دارد که تقریباً 100 ساعت دوام می آورد. در 25 نوامبر 2005، آدیداس نسخه جدیدی از آدیداس 1 را با افزایش قابلیت ظربه پذیری کفش معرفی کرد که به کفش اجازه می داد نرم تر یا محکم تر شود و موتور جدیدی با 153 درصد گشتاور بیشتر داشته باشد.

 

آدیداس در مسیر رشد

در 11 آوریل 2006، آدیداس قراردادی 11 ساله برای تبدیل شدن به ارائه دهنده رسمی لباس NBA امضا کرد. این شرکت پیراهن‌ها و محصولات NBA ، NBDL ، و WNBA و همچنین نسخه‌های همرنگ کفش بسکتبال Superstar را تولید کرده است. این معامله (به ارزش بیش از 400 میلیون دلار) جای قرارداد قبلی ریباک را که در سال 2001 به مدت 10 سال منعقد شده بود، گرفت.
اگرچه امروزه هنوز یک برند قوی و شناخته شده است، اما سهم آدیداس از بازار جهانی کفش ورزشی طی سال‌ها کاهش یافت و آنچه به عنوان یک تجارت خانوادگی آلمانی شروع شد، اکنون یک شراکت با شرکت فرانسوی Salomon است.
در آگوست 2015، آدیداس شرکت فناوری تناسب اندام Runtastic را به قیمت تقریبی 240 میلیون دلار خریداری کرد.
همچنین در می 2017 آدیداس شرکت گلف TaylorMade را به قیمت 425 میلیون دلار به KPS Capital Partners فروخت.

 

تولیدات آدیداس

آدیداس طیف وسیعی از اقلام لباس را می فروشد. از تی شرت های مردانه و زنانه، ژاکت، هودی، شلوار ورزشی گرفته تا شلوار لی.
اولین مورد از پوشاک آدیداس، لباس ورزشی فرانس بکن بائر بود که در سال 1967 ایجاد شد. adidas بزرگترین تولید کننده سوتین های ورزشی در اروپا و دومین تولید کننده بزرگ آن در جهان است.

 

فوتبال

یکی از فعالیت های اصلی آدیداس همیشه کیت های فوتبال و تجهیزات مربوط به آن بوده است. آدیداس یک شرکت بزرگ در عرضه جهانی کیت تیم برای تیم ها و باشگاه های فوتبال اتحادیه های بین المللی است. آدیداس کیت های داوری می سازد که در مسابقات بین المللی و بسیاری از کشورها و لیگ های جهان مورد استفاده قرار می گیرد. این شرکت یک مبتکر در زمینه کفش برای این ورزش بوده است.

 

توپ های آدیداس

از سال 1970 آدیداس تامین کننده رسمی توپ های جام جهانی فوتبال است. فیفا هر دوره تولید توپ های اختصاصی این مسابقات را به آدیداس سفارش می دهد. تل استار نام اولین توپی بود که برای جام جهانی 1970 توسط آدیداس تولید شد.
توپ های تولید شده برای جام جهانی 2006 آلمان طراحی خاصی داشتند که به بازیکنان اجازه می داد از فواصل دورتری شوت بزنند و گل های از فاصله بیشتر وارد دروازه کنند. اما دروازه بان ها به این توپ ها انقاد داشتند و عنوان می کردند که حرکات و عکس العمل های این توپ ها غیر قابل پیش بینی شده اند.

آدیداس جابولانی را برای جام جهانی 2010 معرفی کرد . این توپ توسط دانشگاه Loughborough در همکاری با بایرن مونیخ طراحی و ساخته شده است. آدیداس توپ Brazuca برای جام جهانی 2014 معرفی کرد. این توپ اولین توپ جام جهانی بود که نام آن توسط طرفداران فوتبال انتخاب شد.

 

توپ های جام جهانی و adidas

 

آدیداس یکی از حامیان رسمی لیگ قهرمانان اروپا است و Adidas Finale توپ رسمی مسابقات این رقابت ها است. این شرکت یک توپ مسابقه رسمی مسابقات یوفا یورو 2016 را Adidas Beau Jeu نامگذاری کرد که به انگلیسی به ” بازی زیبا ” ترجمه می شود.
آدیداس همچنین کفش های فوتبال Adidas Predator و مجموعه ای از کفش های فوتبال به نام adiPure را تولید می کند. آدیداس لباس و تجهیزات را برای همه تیم های لیگ برتر فوتبال فراهم می کند.

 

بسکتبال

از سال 2006 تا 2017 آدیداس تامین کننده رسمی لباس همه 30 تیم حاضر در لیگ بسکتبال NBA آمریکا بود که بعد از خرید ریباک توسط آدیداس جایگزین ریباک شد. پس از فصل 2017-2016 نایک جای آدیداس را در لیگ NBA گرفت.

 

گلف

واحد گلف adidas لباس، کفش و لوازم جانبی گلف تولید می کند. که شامل تجهیزات مردانه و زنانه از قبیل کفش، پیراهن، شورت، شلوار، لباس بیرونی (کت و شلوار بادی)، زیرپوش و عینک است.

 

ژیمناستیک

از سال 2000 تا 2012، آدیداس لباس های ژیمناستیک مردانه و زنانه را برای تیم ایالات متحده آمریکا از طریق USA Gymnastics ارائه کرده است. قرارداد اسپانسرینگ ایالات متحده ژیمناستیک و آدیداس در پایان سال 2012 به پایان رسید. در سال 2006، کتانی ژیمناستیک آدیداس برای زنان و پیراهن‌های مسابقات مردانه آدیداس، شلوارهای ژیمناستیک و شورت‌های ژیمناستیک در ایالات متحده برای خرید عرضه شدند. با طرح‌های فصلی برای بهار، تابستان، پاییز و تعطیلات. آدیداس قبلا با GK Elite همکاری می کرد، از بهار 2013، محصولات ژیمناستیک آدیداس از طریق Elegant Sports در سراسر جهان در دسترس بودند. اعضای تیم المپیک ایالات متحده McKayla Maroney ، Jordyn Wieber ، Jake Dalton و Danell Leyva همگی توسط آدیداس ژیمناستیک حمایت می شوند.

 

لباس ژیمناستیک adidas

 

دو و پیاده روی

آدیداس در حال حاضر چندین کفش برای دویدن و سبک زندگی تولید می کند، از جمله Energy-boost، و spring-blade. آدیداس دو رنگ جدید از سری کفشهای خود موسوم به adidas EQT را در سپتامبر 2016 عرضه کرد. adidas EQT سبکی از کفش‌های کتانی آدیداس است که در اوایل دهه 90 ایجاد شد و در سال 2017 دوباره راه اندازی شد. جدیدترین خط EQT آدیداس در بسته Turo Red در 26 ژانویه 2017 منتشر شد و شامل مدل هایی مانند adidas EQT Support 93/17, EQT Support ADV, EQT Support Ultra بود.

 

کفش آدیداس

 

تنیس

آدیداس از اواسط دهه 1960 لوازم مخصوص گلف را تولید و عرضه کرد. و از لحاظ تاریخی از بسیاری از تنیسورهای برتر حمایت مالی کرده است، که با دو تنیسور مرد برتر در آغاز دوران حرفه ای در اواخر دهه 1960 شروع شد، استن اسمیت و ایلی ناستاسه . در طول دهه‌های 1980 و 1990، اسپانسر انحصاری پوشاک و کفش تنیسورهای شماره یک مرد جهان، ایوان لندل و استفان ادبرگ و همچنین استفی گراف، تنیسور شماره یک زنان جهان بودند. اما هر بازیکن دارای سبک های گرافیکی منحصر به فرد خود بود که برای استفاده در حین بازی طراحی شده بود، که به نوبه خود برای عموم عرضه شد.

ایوان لندل حتی اکثریت قریب به اتفاق دوران حرفه ای خود را صرف بازی با چندین مدل مختلف راکت تنیس adidas کرد. در درجه اول از GTX-Pro افسانه ای آدیداس و سپس آدیداس GTX Pro-T استفاده کرد. این شرکت اخیراً خط جدیدی از راکت های تنیس را معرفی کرده است. در حالی که مدل Feather برای بازیکنان عادی و بازیکنان باشگاه ساخته شده است، آدیداس بازیکنان مسابقات را با مدل Barricade tour پیشتیبانی می کند.

 

تنیس آدیداس

 

سایر فعالیت ها

چوگان، کریکت، بیسبال، هاکی روی یخ، اسکیت بورد، کبدی، راگبی، هاکی روی چمن و شنا از جمله سایر ورزش هایی هستند که آدیداس برای آنها محصولات اختصاصی تولید و از آن ها حمایت مالی میکند.
آدیداس همچنین صندل های اسلاید ، لوازم جانبی موبایل، ساعت، عینک ، کیف، کلاه بیسبال و جوراب را طراحی و تولید می کند. همچنین، آدیداس دارای طیف برندی از دئودورانت‌های مردانه و زنانه، عطرها، افترشیو و لوسیون‌ها است.

 

صندل های Adilette

صندل های Adilette اولین جفت صندل ساخته شده توسط آدیداس بود که در ابتدا در سال 1963 ساخته شد. به گفته آدیداس گروهی از ورزشکاران به آدی داسلر مراجعه کردند و درخواست ساخت کفشی برای اتاق رختکن کردند. و تا به امروز، این صندل ها کماکان محبوب و پرفروش هستند. از زمانی که صندل‌های اولیه آبی سرمه‌ای و سفید Adilette تقریباً پنجاه سال پیش ساخته شدند، انواع بیشتری در رنگ‌های مختلف (مشکی، قرمز، سبز، خاکستری، نارنجی، قهوه‌ای، زرد، صورتی، طلایی، نقره‌ای) ایجاد شده‌اند.

 

صندل های Santiossage و Adissage

صندل های Santiossage و Adissage دو مدل دیگر از صندل های محبوب و پرفروش آدیداس هستند. این صندل ها دارای سه راه راه بر روی یک بند نوار چسب به سمت جلوی صندل است. در رنگ های مشکی، سرمه ای یا قرمز عرضه می شوند. نام adidas در کنار صندل، به سمت پاشنه در دو طرف و همچنین روی یک نشان گرد در کف صندل دیده می شود. نکته قابل توجه این است که در سرتاسر کفی صندل به منظور ماساژ دادن پاها بعد از ورزش، برآمدگی ‌های ماساژور شفاف وجود دارد. اگرچه این صندل‌ها در میان افراد غیر ورزشکار به ‌طور معمولی پوشیده می‌شوند. نشان سه راه راه آدیداس از میان این برآمدگی های شفاف قابل مشاهده است.

 

صندل adidad

 

بازار یابی

در اواسط تا اواخر دهه 1990، آدیداس برند را به سه گروه اصلی با تمرکز جداگانه تقسیم کرد. Adidas Performance که برای تولید محصولات تخصصی قهرمانان ورزشی در نظر گرفته شد. Adidas Originals برای تمرکز بر ساخت و عرضه طراحی های قبلی این برند ایجاد شد و با همان لوگوی محبوب و قدیمی شبدر فعالیت می کند.
و Style Essentials که بر بازار مد تمرکز دارد. فعال اصلی در این زمینه گروه Y-3 است. که حاصل همکاری adidas و طراح مد مشهور ژاپنی یوجی یاماموتو است. فلسفه نام این گروه بر این اساس است:حرف Y که اول نام یوجی یاماموتو است و عدد 3 که برگفته از سه خط لوگوی آدیداس است.

 

فروشگاه آدیداس Y-3

 

هند یکی از بازارهای پرسود و هدف تجاری مهم برای آدیداس است. کمپین های بازاریابی مهم از جمله در همکاری با بازیگر مشهور هندی “رانویر سینگ” و برگزاری لیگ های کریکت با حمایت آدیداس از جمله تلاش های این شرکت برای بدست آوردن سهم قابل توجهی از بازار گسترده لوازم ورزشی در هند است. adidas همچنین وبسایت ویژه ای برای فروش محصولات خود به مصرف کنندگان هندی ایجاد کرده است.
همچنین این شرکت تبلیغات خود را در دنیای بازی های رایانه ای همواره انجام می دهد. تبلیغات این برند در چندین بازی از جمله Commodore Amiga : Daley Thompson’s Olympic Challenge ، Sony PlayStation : Adidas power soccer و Commodore 64، ZX spectrum، Amstrad CPC: Adidas Championship Football استفاده شده است.

 

همکاری ها

آدیداس چندین همکاری با طراحان مشهوری از جمله جرمی اسکات ، الکساندر وانگ و راف سیمونز انجام داده است. آنها همچنین با چندین چهره مشهور مانند بیانسه ، کانیه وست ، فارل ویلیامز و استن اسمیت تماس گرفته اند تا برخی از برجسته ترین و مورد علاقه ترین قطعات اختصاصی این شرکت را برایشان خلق کنند.

 

اسپانسرینگ در فوتبال

آدیداس قراردادهای مهم متعددی با باشگاه های فوتبال در سراسر جهان دارد از جمله آن ها حامی اصلی تیم بایرن مونیخ آلمان هستند.

 

همکاری با بایرن مونیخ

 

علاوه بر این، تیم های ملی تحت حمایت آنها شامل آلمان، اسپانیا، مکزیک، آرژانتین، سوئد، ژاپن و روسیه است.
آدیداس از بازیکنان متعددی حمایت کرده است. از جمله: لیونل مسی ، زین الدین زیدان ، کاکا ، دیوید بکهام ، استیون جرارد ، گرت بیل ، توماس مولر ، ژاوی ، مسعود اوزیل ، جیمز رودریگز ، ایکر کاسیاس ، آرین روبن ، پل پوگبا ، دله الی، لوئیس سوارز ، ایوان راکیتیچ ، دیگو کاستا ، محمد صلاح ، روبرتو فیرمینو ، پائولو دیبالا ،متس هوملز و مانوئل نویر.
در ژوئیه 2014، آدیداس و منچستریونایتد با یک قرارداد 10 ساله لباس، که از فصل 2015–2016 لیگ برتر آغاز شد، توافق کردند. این قرارداد دارای حداقل ارزش تضمین شده 750 میلیون پوند (1.29 میلیارد دلار آمریکا) است که آن را به با ارزش ترین قرارداد لباس در تاریخ ورزش تبدیل می کند. و با این قرارداد آدیداس جایگزین نایک به عنوان شریک جهانی تجهیزات باشگاه شد.

 

اسپانسرینگ در تنیس

در نوامبر 2009، اندی مورای ، تنیسور شماره 4 جهان با قراردادی پنج ساله به ارزش 24.5 میلیون دلار به عنوان پردرآمدترین ستاره آدیداس معرفی شد. در شهر سینسیناتی ، در تورنمنت تنیس ATP در میسون، آنها همچنین از لباس‌های توپ جمع کن های این تورنمنت حمایت مالی کردند. آدیداس همچنین با Malibu Tennis Camp، Green Fitness GmbH و Schöler & Micke Sportartikel Vertriebs GmbH شریک است.

 

آدیداس و اسپانسرینگ در بسکتبال

adidas اسپانسر بازیکنان بسکتبال متعدد گذشته و حال زیادی بوده است. مانند کریم عبدالجبار و تریسی مک گریدی. و همچنین چانسی بیلاپس، دریک رز، براندون نایت، اریک گوردون، جاش اسمیت، دیمین لیلارد، اندرو ویگینز، تیم دانکن، جرمی لین، ایمان شامپرت، جان وال و نیک یانگ. آدیداس کوبی برایانت را با تجهیزات آدیداس KB8 به عنوان اولین کفش با امضای خود تا جولای 2002 حمایت کرد. این شرکت همچنین کوین گارنت را تا زمانی که در سال 2010 از قرارداد خود منصرف شد حمایت می کرد. گیلبرت آرناس هم تا سال 2010 یکی از طرفداران آدیداس بود. در آگوست 2015، جیمز هاردن نایک را با امضای قراردادی 13 ساله به ارزش 200 میلیون دلار آمریکا ترک کرد و به آدیداس رفت.

 

اسپانسرینگ در راگبی

در ورزش راگبی ، آدیداس تامین کننده کیت فعلی برای آل بلکز ، تیم ملی فرانسه ، تیم ملی راگبی ایتالیا و تیم های راگبی استورمرز و Western Province آفریقای جنوبی است . این شرکت اسپانسر پوشاک تیم راگبی نیوزلند است و لباس‌هایی را برای تمام اعضای لیگ سوپر راگبی، منتخبی از تیم‌های داخلی و داوران ملی عرضه می‌کند. آدیداس همچنین تامین کننده رسمی توپ مسابقه برای جام راگبی هاینکن است. آدیداس از سال 1997 تا 2013 تامین کننده کیت تیم شیرهای بریتانیایی و ایرلندی بود. آنها تولیدکنندگان پیراهن باشگاه گلد کوست تایتانز در لیگ ملی راگبی استرالیا هستند. سانی بیل ویلیامز ، بوکسور سابق و و بازیکن راگبی، سفیر جهانی آدیداس در این زمینه است.

 

اسپانسرینگ در سایر رشته ها

آدیداس تجهیزات هاکی روی چمن را فراهم کرده و از بازیکنان زیادی از آلمان، انگلیس، هلند، استرالیا، اسپانیا و بلژیک حمایت مالی می کند. این شرکت بیش از 15 سال است که ارائه دهنده کیت تیم های زنان و مردان آرژانتین است. این شرکت همچنین از باشگاه های Reading ، Beeston و East Grinstead حمایت مالی کرده است.

در هاکی روی یخ، آدیداس قراردادی را با لیگ ملی هاکی NHL امضا کرد تا از فصل 2018–2017 به عنوان تولیدکننده رسمی لباس و پوشاک اصلی این لیگ فعالیت کند. آدیداس به عنوان ارائه دهنده رسمی جایگزین زیرمجموعه خود Reebok شد.
در کریکت آدیداس اسپانسر بازیکنان بزرگی از جمله Lasith Malinga ، Kieron Pollard ، Dwayne Bravo و KL Rahul است. آدیداس همچنین از ایوان زایتسف والیبالیست حمایت می کند . بازیکن معروف والیبال Earvin N’Gapeth به عنوان مدل و سفیر برند آدیداس برای این شرکت فعالیت می کند.

 

حاشیه ها

شرکت آدیداس در تاریخ خود درگیر مسائل و حاشیه های گوناگونی شده است. از جمله آن ها می توان به مواردی از جمله متهم شدن به نژاد پرستی، گرانفروشی در بعضی قراردادها، پرداخت رشوه، مشارکت در تبانی در بعضی مسابقات ورزشی، فشار کاری و استثمار کارگران و عدم پرداخت حقوق و دستمزد مناسب، شراکت با بارها و میخانه ها در بعضی کشورها، مشارکت در جنایات حزب نازی در آلمان و تبعیض عدم حمایت از تنوع نژادی اشاره کرد.

 

مقر آدیداس

مقر جهانی آدیداس هنوز در زادگاه آدی داسلر در هرتزوگناوراچ قرار دارد. آنها همچنین دارای سهام مالکیت در باشگاه بایرن مونیخ آلمان هستند. این شرکت هم اکنون بزرگترین تولید کننده البسه ورزشی در اروپا و دومین تولید کننده در جهان پس از نایک است.

 

مقر اصلی شرکت adidas

 

با تاریخچه آدیداس آشنا شدید. به نظر شما در قرن حاضر کسی می تواند همه چیز را از صفر شروع کند و شرکتی به این عظمت بسازد؟!

دیدگاهتان را بنویسید